Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/webnode skoupý.docx (29,6 kB)DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/webnode skoupý.docx (29,6 kB)webnode skoupý.docx (29,6 kB)DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/
DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/
DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/
DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, mohlo zasadit těžkou ránu sucho.To všechno by náš rod přežil. Největší nebezpečí hrozilo od dvou bakterií. Zatímco první bakterie vyvolávala těžká průjmová onemocnění, druhá patřila mezi nejzávažnější původce zápalu mozkových blan u dětí. Naštěstí mezi lidmi z našeho rodu nastaly mutace, jež nedovolily uvedeným bakteriím, navázat se na buňky v lidském těle. V té chvíli se výrazně zvýšila odolnost k nákaze. Nositelé mutací se rychle šířili lidskou populací, protože děti z tohoto rodu „mutantů“ tak často neumíraly.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta,
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
U našeho předka, který žil před 8 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b1 s mutací markeru M458. Nositelé L260, se později nejvíce rozšířili na dnešní území Běloruska, Polska a východního Německa.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst křesťanů o potopě světa. Křesťané převzali a uvedli v bibli i mnoho mýtů z dávných civilizací například od Sumerů. Lidé opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie.
Po výbuchu sopek v Americe a v Indonésii, došlo k dalšímu globálnímu ochlazení klimatu, které bylo příčinou migračních vln. Slovanské kmeny usazené v úrodné oblasti se rozdělily na východní – Rusové, Bělorusové, Ukrajinci, západní – Poláci, Lužičtí Srbové, Češi, Slováci a jižní – Slovinci, Srbové, Chorvati, Bulhaři, Makedonci.
Expanze Slovanů byla v tehdejším světě doslova senzací. Nikdo nechápal, odkud se objevily hordy bojovníků bořících města a rychle dobývajících mnohá území. I sami Slované už byli jiní, než 200 až 300 let předtím, kdy byli popisováni jako mírumilovní lidé nepoužívající zbraně.
Slované v době expanze skutečně nebyli svatoušky. Bohům běžně nabízeli lidské oběti. To však nelze chápat jako něco nepřirozeného. Byla to válka. Válka o nová sídla, válka o budoucnost nových generací, včetně té naší. Ve většině případů šlo o reakci na upalování, ubíjení či křižování.
První nápor Slovanů směřoval na jih Evropy a velice záhy po nástupu jednotlivých proudů stanula pomyslná noha slovanstva například na mytické aténské Akropolis. Zde v oblastech vlivu Byzantských panovníků se Slované poprvé dostali do kontaktu s antickou civilizací. Tento střet brzy přinesl i nepříjemné ovoce. Dosud jednotní a špatnostmi málo prostoupení slovanští lidé začali postupně přejímat typické rysy „civilizace“ jako závist, nenávist, hamižnost a další všelijaké osobní zájmy. „Přeškolených“ slovanských válečníků velice brzy začíná být využíváno proti bývalým vlastním nově příchozím Slovanům. Tím byly zlomeny dvě tisíciletí platné vazby, původní charakter a národní pospolitost starých Slovanů ze společné pravlasti.
Teofylakt Simokrattes roku 585 zaznamenal příběh tří slovanských zajatců, kteří neměli žádné zbraně, jen hudební nástroje. Šlo o gusle. Když se byzantský císař ptal, co jsou zač odpověděli, že pocházejí ze slovanského kmene. Sdělili mu, že nejsou zvyklí nosit vojenskou výstroj, neboť jejich zem nezná zbraně, což jim dovoluje žít bez vášní a v míru. Slované se Slovany neválčí!
Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů, z nichž se vyvinuly jednotlivé slovanské národy.
Až prudká změna klimatu vše změnila.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky proto-Krakatoa :
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské.V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech, spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou.Tak došli až ke třetí velké řece Vltavě. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu.
Náš předek se dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi o několik století později, jako příslušník družiny polského velmože za vlády Přemyslovců. Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Za vlády prvního českého krále Vratislava II. po roce 1085 se náš předek i někteří členové odtrhli od prvotního rodu Hedčanů a založili ves Kralovice. Dali se do služby králi. Jako svobodník byl podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1383 po Vítkovi a Polákovi purkrabím na hradě Krašově Jana Vaniše.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní. Až do 18. století se příjmení mohlo měnit a to nejčastěji po předešlém majiteli stavení. Říkalo se příjmení po chalupě. A to byl také jeden z důvodů, proč přes 400 nositelů příjmení Vaniš i Vániš nemá jediného stejného předka.
Po upálení Jana Husa se náš předek s příjmením Vaniš, přiklonil k víře husitské podobojí a byl u vzniku města Tábor. Od Diviše Bořka z Miletína husitského hejtmana, získal ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat hodně velký záslužný čin, snad i zachránil život Janu z Pernštejna. Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze, kam je poslal jejich otec Kuba Vaniš. V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615. Pavel s Jiřím měli ještě bratra Petra, který žil v Bohdanči a sestru Annu, která se provdala za Hájka.
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům a později byli nobilitováni jako vladykové ze Ždánic. Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných. Díky nasbíraným zkušenostem dostal později na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství. Později Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Naposledy se objevuje ve Vojtěchově testamentu z 22. 11. 1531. Pernštejn mu odkázal v závěti stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů. Pavlův syn kněz Jakub Vaniš spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna.Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21.
Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše. Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové..
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích prodal. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi. Krčín po příchodu k Rožmberkům potřeboval oddané úředníky a potomek pernštejnských úředníků, měl doporučení přímo od Pernštejnů. V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem. V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš byl od roku 1596 dosazen na tvrz ve vsi Skoupý a později se přiženil do hospodářství sedláka Pavla. S jeho dcerou Dorotou měli čtyři syny a jednu dceru. Pavel Vaniš předčasně umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery. Dcera Ludmila se provdala za Jana Žemličku syna svobodného pana Žemličky, po jehož příchodu do Lhoty dostala Lhota přívlastek Žemličková.
Syn Václava Vaniše Mikoláš ( dožil se 51 let ), oženil se s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru , kdy zahynul jeho otec Václav a bratr Vít. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky. Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Nejstarší Anna se provdala za Jana Dudaře, který se přičinil o to, že byl grunt ve vsi Skoupý, na kterém hospodařili Vanišové přes sto let, připsán do rodu Dudařů. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědíčné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš.
Vdova po Jiřím Vanišovi Veronika se provdala za Tomáše Soukupa, jenomže ten po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí se ztratil. Hospodářství převzal Jiříkův syn Jakub, který na gruntě také dlouho nevydržel, přiženil se na grunt do Skuhrova. Tento grunt původně Šimona Zásady patřil od roku 1591 Šimonovi Vanišovi, který byl bratr Tomáše Vaniše počepického, dále Martinu Vanišovi, Václavovi Glaubovi a Janu Zbudilovi, s jehož dcerou Kateřinou se Jakub Vaniš syn Jiřího Vaniše ze vsi Skoupý oženil.
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení podle záznamu v gruntovnici, postavil chalupu se skrovnou zahrádkou. Oženil se s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic v roce 1717. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan ( umřel v 76 letech ), byl z nich nejmladší. Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě. Jan zůstal na chalupě svého otce. Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6, chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let) se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se dodnes nazývá hospoda v Rovini „U Krobiána“. V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem. Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. Od roku 2017 vlastn stavení provdané dcery Petra a Pavla Vaniše, keří jsou synovci Antonína Vaniše.
V Rovini po skončení první světové války, bydlel u Vanišů válečný invalida Jan Vaniš. Narodil se ve Vojkově, kde jeho otec Josef byl hostinským a do Vojkova se přiženil ze Sedlčan. Do Sedlčan se přiženil jeho předek František narozený v roce 1748 v Sedlci. Rod pochází z Tábora. Předek povoláním kovář vlastnil dům v Táboře a po velkém požáru Tábora v roce 1532 se odstěhoval do Čekanic. Z Čekanic přicházejí bratři Tomáš a Šimon do Počepic. Šimon se přiženil do hospodářství Šimona Zásady ve Skuhrově a Tomáš se oženil s Alžbětou dcerou šenkýře. Tomáš s Alžbětou měli čtyři syny a dvě dcery. Syn Petr byl pekařem v Sedlčanech. Syn Jakub se stal kostelníkem a je uváděn na titulní stránce první počepické matriky. Syn Jakuba šenkýř Jan Vaniš se odstěhoval do Nedrahovic, kde se oženil s Kateřinou Struhařovou ze vsi Úklid. Po roce 1683 se odstěhoval do Sedlce, kde kupuje grunt pelikánovský a zakládá významný rod sedleckých Vanišů.
Hostinský Josef Vaniš rok po narození druhého syna onemocněl. Odstěhoval se v roce 1894 s rodinou z Vojkova do Vysokého Chlumce do nájmu v domě č. 73. Jakou nemocí onemocněl Josef není známo. Odstěhoval se ale včas, protože další hostinský Jan Vodňanský po smrti jeho syna předává hostinec v roce 1897 Karlu Patákovi.
Pobyt ve Vysokém Chlumci rodiny Josefa Vaniše narozeného 8.8.1853 v Sedlčanech je zatím neobjasněn. Před vypuknutím světové války bylo starší dceři Anně 28 let a v tu dobu už bydlela v Praze. Dne 19.7.1914 se provdala za Josefa Mulače v Pražském Týnu. Mladší dceři bylo 23 let. Synové Jan a Josef byli odvedeni do 1. Světové války. Josef ve 22 letech k útvaru rakousko-uherské armády zeměbranecký pěší pluk 28. Na jižní frontě v Srbsku padl do zajetí a při útěku v roce 1915 asi zemřel. Za mrtvého byl prohlášen v roce 1924. O čtyři roky starší Jan, byl na frontě zraněn a po skončení války se vrátil společné s Antonínem Vanišem, který pocházel z Roviny. U Vanišů v Rovini bydlel až do sňatku s Marií Pečenou.
Válečný invalida Jan Vaniš dostal trafiku jako kompenzaci za újmu způsobenou ve válce. Oženil s Marií Pečenou z Vísky v roce 1923. Dne 10.1.1924 se narodil syn Jan a za tři roky 6.1.1927 syn Josef pozdější významný kameraman. Invalida Jan zemřel v roce 1929. Jeho manželka Marie zemřela v roce 1968. Jan narozený v roce 1924 měl syny Jana a Pavla. Syn Jan má syny Martina a Ondřeje.
Bratr Tomáše Vaniše (počepického) Šimon Vaniš se přiženil do hospodářství „Na Zásadově“ v nedaleké vsi Skuhrov.
Synové Šimona Vaniše za Skuhrova Václav a Jiří odešli do Štěchovic kde se těžilo zlato. Založili několik rodů s příjmením Vaniš. Ve Štěchovicích byli šafáři, mistři hrnčíři, prachaři i mlynáři. V okolních obcích rolníci.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č.14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let). Vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenském výcviku v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č.49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č.45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra. Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství na komplikace v těhotenství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Jan Vaniš narozen asi 1350 vlastnil v roce 1380 dvůr ve Všehrdech.
Vaniš narozen asi 1430 měšťan v Bohdanči, jeho otec vlastnil vesnici Ždánice.
Syn Kuba Vaniš narozen okolo roku 1450 měšťan v Bohdanči,
Děti Kuby Vaniše :
Anna Vanišová narozena asi 1490 provdaná za Hájka.
Pavel Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1485, zemřel 1540
Jiří Vaniš vladyka ze Ždánic narozen asi 1488, zemřel 1541
Děti Jiřího Vaniše :
Anna Vanišská. narozená asi 1516, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy , vdova provdaná za Víta Lhotského z Hradce Králové
Václav Vaniš narozen asi 1520 kupuje dvůr v Zámosí u Hradce Králového. S manželkou Annou měli syna Cypriana. Ten měl manželku Kateřinu..
Jan Vaniš narozen asi 1522
Syn Jana Vaniše: Jiří Vaniš narozen asi 1550 zemřel 1585
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 zemřel asi 1635
Pavel Vaniš správce tvrze Skoupý manželka Dorota Pavlová Skoupý
nar. 1575 Krumlov zemř. 1635 Skoupý
Děti: Martin, Kateřina, Matěj, Jiří, Václav nar. 1620
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.15.10.1650
nar. 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. 1620 Skoupý zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít, Ludmila, Anna, Marie, Mikuláš nar. 1663
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693,
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722, Adalbert nar.1727, zemř.1728
Jakub nar.1729, zemř.1731, Jakub nar.30.12.1736 Jan nar. 17.7.1743 narozeni Skoupý č.7.
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.6 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.1 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.1
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775, Jan nar. 9.10.1776, Anna nar.11.1779, Josef nar. 8.4.1781,
Mariana nar. 9.12..1783, Veronika nar.14.5.1786, Matěj nar. 31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820, Jan nar. 19.12.1822 ,
Xaverius nar. 1826 narozeni v Žemličkově Lhotě, Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini syn Petr nar.28.7.1883,
František nar.10.8.1857, Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar.10.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 ( U potoka )
vojín v záloze pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
1.manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894 bezdětné čtrnáctileté manželství
nar.2.5.1874 zemř.12.5.1908
Štěpán Vaniš chalupník, krejčí 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice č.45
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989
Více zde: https://family-tree-vanis-rododokmen0.webnode.cz/rody/vanis-skoupy/Skupina R 1b tisk 2011.doc (74,5 kB)
DNA chromozom y skupina R 1a
Průvodce rodokmenem.
Na zemi vznikají první primáti podobní spíše hlodavcům v období dinosaurů, to je koncem křídy asi před 85 miliony roky.
Před více jak milionem let žili v Evropě a Asii záhadní lidé podobní společnému předku dnešních moderních lidí, neandrtálců a denisovanů. Předek dnešního člověka se rozešel s předky neandrtálců a desnisovanů zhruba před 400 tisíci roky.
Před 150 tisíci lety v Africe, narodila se pramáti našeho rodu. V té době na zemi žilo více lidských rodů. Zhruba před 100 000 lety se člověk ocitl na pokraji vymření. Tenkrát žilo na celém světě pět až deset tisíc lidí. V dobách ledových neměli lidé na růžích ustláno a občas bylo ještě hůř. Například když vybuchly velké sopky a zastínily slunce. Pak třeskuté mrazy dob ledových ještě zesílily. V teplejších oblastech, kde lidé nečelili mrazům, docházelo v důsledku změny klimatu k suchu.
Trvalo 70 tisíc let kdy pravnučka pramatky našeho rodu „Eva“, potkala také ještě v Africe našeho praotce „Adama“. Lidský rod odolával změnám klimatu, stěhoval se tam, kde byly příhodnější podmínky k životu.
Z Afriky se rozcházeli moderní lidé do celého světa včetně Evropy. Moderní lidé se potkávali s neandrtálci. Neandrtálci byli mohutní lovci světlé pokožky přizpůsobeni studenějšímu podnebí. Obývali území od Británie, Evropy, Předního Východu až k Sibiři.
V době kdy se změnil kočovný způsob života, komunity lovců a sběračů se usadily, začala blednout jejich kůže. Souviselo to ani ne tak s nedostatkem slunečního svitu, ale spíše s proměnou skladby potravy. Postupně se začal projevovat snížený přísun vitamínu D. Tělo si tento vitamín vytváří v kůži, ale tmavá pokožka, je při tom méně vhodná než světlá. Svůj podíl měly náhodné mutace i geny získané křížením s ženami neandrtálců. Kdo ví, zda jejich potomek bílý praotec "Adam" neodešel za teplem do Afriky. Tam potkal černou pramáti "Evu". Jeho potomci se vraceli v několika vlnách zpět nejen do Evropy, tak jako tažní ptáci odlétají a vrací se zpět.
Ve střední Asii došlo k zásadní mutaci, dnes označené písmenem R.
Dílčí mutace označená R1a i R1b se vyskytuje ve významné míře u všech bílých národů. Bílí nositelé R1b vytvořili nejstarší vyspělé civilizace Sumeru a Egypta.
Z bílých nositelů R1a vzešly kočovné východoevropské národy a vyspělé indoevropské civilizace v Indii a Persii. Později nositelé R1a i R1b vytvořili civilizaci starověké Hellas. A nakonec převážně nositelé R1b vytvořili civilizaci starého Říma.
Na konci doby ledové docházelo k zvedání hladiny světového oceánu. Tak vznikla pověst o potopě světa. Lidé nejenom v důsledku těchto změn opouštěli místa prvních civilizací a šířili kulturu na východ až do Indie, na západ až do Anglie. Texty v bibli zahrnují mnoho obdobných mýtů z dávných civilizací například od Sumerů.
U našeho předka, který žil před 6 000 lety na území dnešní Ukrajiny se měnila skupina R1a na skupinu R1a1a, dále na R1a1a1b. Úrodné území o rozloze přibližně 1 000 000 čtverečních kilometrů se rozkládalo v oblasti zhruba ohraničené Odrou, Vislou a Dněprem a téměř v celém území dnešního Polska, umožnilo věnovat se zemědělství a nebylo proto potřeba mezi sebou válčit. Jednalo se o menší shluky jednotlivých kmenů.
Náš předek se ale dostává až na území dnešního Švédska. Sdílí s mužem Kopparsvik 134 společného předka, který žil 350 let před naším letopočtem v oblasti nyní známé jako Kopparsvik, Gotland ve Švédsku. Muž Kopparsvik 134 žil mezi lety 900 a 1050 našeho letopočtu.
Dále sdílí s mužem Sandomierz 494 společného předka z otcovské linie, který žil kolem roku 150 před naším letopočtem. Kostra tohoto muže byla nalezena na západním břehu řeky Visly u města Sandomierz v Polsku. Sandomierz 494 byl muž, který žil mezi lety 900 a 1100 našeho letopočtu.
Oba muži jsou spojováni s kulturní skupinou Viking.
"Viking je člověk, který opouští svou vlast". Z gotického "vikjan" (= zběhnout, zbloudit).
V době Vikingů měla většina mužů ve Skandinávii mnoho manželek. Pouze nejstarší synové však mohli zdědit půdu, a tak se mladší synové museli zatoulat a jít Vikingem, aby našli příhodnou zemi a ženu. Tyto skupiny mužů, se staly terorem Evropy po tři století.
Po zavedení křesťanství kolem roku 1000 našeho letopočtu, převládal ve Skandinávii a Severním a Baltském moři monogamní a méně bojovný životní styl. Vikingské lokality byly umístěny ve Skotsku, Anglii, Irsku, na Islandu, Newfoundlandu, Francii, Německu, Dánsku, Polsku, Švédsku, Norsku, Finsku, Rusku a na Ukrajině.
Později žil náš předek v okolí Hedče.
Vpád Hunů donutil slovanské kmeny bránit území a vyrábět zbraně. I v důsledku změny klimatu dochází k rozbrojům.
Pověst o Čechovi a Lechovi, která vznikla po výbuchu sopky.
Za Tatrami, v rovinách při řece Visle rozkládala se charvátská země, část prvotní veliké vlasti slovanské. V té charvátské zemi bytovala četná plemena, příbuzná jazykem, mravy, způsobem života. I stalo se, že se strhly mezi nimi vády a krvavé boje o meze a dědiny. Vstal rod na rod, příbuzní bojovali proti příbuzným a hubili se navzájem. V ten čas dva bratři mocného rodu, oba vojvodové, Čech a Lech spolu se o to snesli, že opustí rodnou zemi bojem neblahou. Tak došli až ke třetí velké řece. Čech zde zůstal . Lech odešel na severní stranu. Takto popisuje příchod slovanských kmenů krnikář Kosmas.
Kosmas do své kroniky upravil několik cizích mýtů a bájí. Jedna z nich je i o příchodu Slovanů na horu Říp.
V době stěhování národů se v severní a střední Evropě už vyskytovaly kmeny skupiny R1a přes 1000 let. V 6. a 7. století se na dnešní území Polska a Čech dostalo pouze 15 až 20 procent dnes pojmenovaných Slovanů, mezi kterými mohl být "mocný" rod zmiňovaný Kosmasem.
K původním obyvatelům v té době již etnicky smíšeným skupinám I1, I2, R1a, R1b se tak přičlenila skupina dnes označená R1a1a.
Nesourodé kmenové skupiny původních obyvatel sjednotil kupec Sámo tím, že své syny oženil s dcerami kmenových náčelníků. Jeden z jeho synů podle dosavadních výzkumů, může být zakladatel přemyslovské dynastie. (DNA chromozom y skupina R1b)
O několik set let později za vlády Přemyslovců, se náš předek jako příslušník družiny polského velmože, dostal na území mezi dnešním Rakovníkem a Kralovicemi.
Tehdy dochází k rozšiřování sídelních oblastí na úkor zalesněných.
Jeden z prvních příkladů uvádí Kosma ve své kronice v souvislosti s tažením knížete Břetislava do Polska v roce 1039.
Když došli k hradu Hedči, obyvatelé jeho a s nimi i vesničané, kteří tam utekli, nemohouce odolati útoku knížete, vyšli mu naproti se zlatým prutem na znamení, že se mu na milost a nemilost vzdávají, a pokorně ho prosili, aby je pokojně i s jejich dobytkem a s ostatním majetkem převedl do Čech. ( Mezi vyjednávači byl i kněz předek Kosmase. )
Kníže vyhověv jejich přáním, dovedl je do Čech a dal jim tam nemalou část lesa Černína. Ustanovil jim jednoho z nich za správce a soudce a nařídil, aby se spravovali právem, jež mívali v Polsku, i oni i jejich potomci na věky.
Kronikář Kosmas ve své kronice dále popisuje návrat knížete Břetislava do Prahy na konci srpna v roce 1039.
S velikou nádherou a oslavou i s poklady hojnými vrátivši se výprava do vlasti, rozbila stany své dne 24. Augusta roku 1039 u potůčku Rokytnice mezi Libní, Vysočany a Hloupětínem, aby nazejtří brala se slavným průvodem do hlavního města.
Ihned za jitra potom vyrojilo se takové množství lidu z Prahy průvodu tomu vstříc, že dlouhým jeho řadám široké pole sotva prý stačilo.
Vpředu průvodu nesl kníže Břetislav s biskupem Šebířem ostatky sv. Vojtěcha Slavníkovce, následováni byli opaty nesoucími ostatky bratří. Ostatní kněží nesli Ježíše Krista ze zlata, za nimi byly neseny zlaté desky obklopující oltář s tělem sv. Vojtěcha. Více než sto vozů vezlo velké zvony a další poklady Polska. Za vozy šli urození polští muži a svobodníci majitelé menších statků.
Kníže Břetislav nařídil dosazenému správci střežit strategické místo, kde z hlavní cesty od Prahy na Plzeň, Norimberk a Pasov odbočovala druhá důležitá cesta k Příbrami a dále do jižních Čech. Správce pověřil vojvodu z velkopolského Chodzece, který posílal pěší hlídky na okolní kopce ke sledování dění v údolích. V případě zpozorovaného nebezpečí měli za povinnost podat varovnou zprávu pomocí kouřových signálů. Světelný signál předávali z kopce na kopec až do Prahy. Hlídkám se říkalo Chodové. Chodové se roku 1040 zapsali do průběhu bitvy u Brůdku, když zatarasili stezky vedoucí lesem do Čech.
V polovině 12. století někteří Hedčané přechází do služby knížete Vladislava II. Zúčastní se výpravy do Itálie na podporu římsko německého císaře Fridricha Barbarossy proti severoitalským svobodným městům. Za pomoc císaři byl kníže Vladislav II na říšském sněmu v Řezně dne 11. ledna 1158 korunován českým králem.
Odměnění Hedčané zakládají na pozemcích krále Vladislava II ves Kralovice. V roce 1289 byly Kralovice povýšeny na poddanské město. Město získalo řadu obchodních a právních výsad. V té době už měl náš předek příjmí Vaniš.
Příjmení Vaniš pochází staroslovanského jména Evan, nebo také od křestního jména Václav a bylo používáno ještě v 17. století jako jméno osobní.
Jan Blahoslav v Gramatice České uvádí: Slováci řkou : "Můj lubí Vaniš" , Čechové řkou : "Můj milý Václav".
Jako svobodník byl náš předek podřízen pouze králi a získaný majetek mohl zapisovat do desek. Jeden z jeho potomků Jan Vaniš, nechal do zemských desek v roce 1380 zapsat vlastnictví ke statku Všehrdy. Když Albrecht z Kolovrat koupil hrad Krašov, jmenoval v roce 1380 po Vítkovi a Polákovi svého úředníka našeho předka Jana Vaniše purkrabím na hradě Krašov.
Jihozápadně od Všehrd je vesnice Blahousty, kde v roce 1410 Oldřich Všerubec zřídil nadaci na selském dvoře sedláka Jana Vaniše, z níž pak byla jedna kopa grošů klášteru do Stříbra každoročně placena.
Autozomální test potvrdil, že nositelé příjmení (Waynyš) Vaniš, kteří jsou vedeni v matrice ve vsi Podhůří, jsou po mateřské linii též příbuzní s rodem svobodného sedláka Pavla Vaniše z Bykáně.
Prvorozený syn Jana Vaniše rytíř Václav koupil po smrti svého otce v roce 1410 od potomků Martina ze Zvěřince hrad Zvěřinec, podle kterého se také nechal jmenovat.
Martin ze Zvěřince nechal postavit farní kostel s právem podacím v nedaleké Jesenici už v roce 1350. Jeho dědici Bohuš a Mikuláš v prvních letech vlády se dostali do rozepře s místním Jesenickým farářem o desátky. Ani s novým farářem se v roce 1396 nedohodli. Proto v roce 1407 odešel Mikuláš do Hořic. Hořická tvrz se stala sídlem Hořických z Hořic. Bohuš po prodeji hradu odešel za Mikulášem a později se stal držitelem hradu Blansko u Ústí nad Labem.
Rytíř Václav syn Jan Vaniše byl horlivým stoupencem Mistra Jana Husa a podle pověsti mu zde nabídl pohostinství. Když koncem roku 1412 odjížděl Jan Hus z Prahy přes Benešov na Kozí Hrádek u Tábora, stavěl se u Václava na Zvěřinci. O rok později na cestě do Krakovce se nějaký čas u Václava Vaniše zdržoval. V září roku 1415 Václav ze Zvěřince podepsal a opatřil svou pečetí stižný list proti upálení mistra Jana Husa.
Po bitvě na Vítkově, kde byl poražen Zikmund a po bitvě pod Vyšehradem koncem roku 1420 a počátkem roku 1421 se na východě marně snažili husité o zničení opatovického kláštera.
Východní Čechy zůstávaly regionem, kde se husitům dosud nedařilo získat rozhodující vliv. Proto v dubnu 1421 na východ směřovalo velké tažení spojených husitských vojsk, kterého se zůčastnil také rytíř Václav ze Zvěřince se svým synem. Když padla Kutná Hora, utekla z opatovického kláštera ozbrojená posádka před postupujícími oddíly husitů, které vedl zeman Diviš Bořek z Miletínka. Opuštěný opatovický klášter husité vypálili. |
Diviš Bořek z Miletínka zabral veliký klášterní majetek i na Kunětické hoře, patřící k opatovickému klášteru, včetně Ždánic.
V roce 1423 se Jan Žižka rozešel s Táborem a založil nové centrum "Menší Tábor" ve východních Čechách s centrem v Hradci Králové. Tomu však předcházela bitva, kde poprvé proti sobě stála dvě husitská vojska.
--- Šla archa proti arše ---.
Někdy po této době se rytíř Václav vrací na hrad Zvěřinec. Jeho syn zůstal na pardubicku. Zadlužený rytíř Václav Vaniš prodává hrad Zvěřinec příteli Arnoštovi z Leskovce, který se ale na hradě nezdržoval. Rytíř Václav se stejně jako později Arnošt rozhádal s táborskými i s králem. Stává se loupeživým rytířem a blízko hradu byl pochován.
Za panování Jiřího z Poděbrad v čase občanských válek byl hrad Zvěřinec kolem roku 1467 vypálen. Kamení bylo použito na stavbu domů v okolních vesnicích.
Jiří syn rytíře Václava, získal od Diviše Bořka z Miletínka ves Ždánice u Pardubic. Musel udělat záslužný čin, snad i zachránit život Janu z Pernštejna.
Jan z Pernštejna i jeho synové se mu později odvděčili. Náš předek vesnici brzy prodal a koupil dům v Bohdanči. Potomci Pavel a Jiří tak mohli studovat v Praze.
V Praze v té době bydlela rodina Vanišů, jejich vnuk Andres Vaniš soukeník z Vyšehradu, měl spor s kupcem Kutou a tento spor je zaznamenán v Knize svědomí Nového Města pražského z let 1585 až 1595. Andres měl syna Václava a ten měl syna Jana narozeného 11. května 1615.
Vanišové ještě vlastnili menší statek na Choceňsku.
Pavel s Jiřím měli sestru Annu, která se provdala za Hladkého. Ti měli syna Jana narozeného v roce 1526. Nejmladší bratr Pavla a Jiřího Petr zůstal v Bohdanči. (Viz příloha) Jeho dcera porodila syna. Otce neuvedla a tak její syn dostal příjmení po matce. Zřejmě se jednalo o zámožnějšího měšťana z Holic. Takto byl založen rod Vanišů ve východních Čechách.
V Holicích koupil dům Václav Vaniš krejčí, konšel 1646 až 1661, purkmistr 1646 až 1651.
Václav Vaniš měl s manželkou Salomenou Vohralíkovou tři syny a dceru Kateřinu, která se vdala 23.11.1653 za Jana Sedláka z Holic. Autozomální test DNA potvrdil shodu po mateřské linii s rodem Vanišů z Bohdanče (Skoupého).
Hned po studiích vstoupili Pavel a Jiří do služby k Pernštejnům začínali jako písaři.
Záznam: V středu před svatým Tiburci 15.4.1510 Pavel Vaniš písař pana Viléma Pernštejna.
Pavel Vaniš se od počátku 16. století objevuje u nejrůznějších majetkoprávních jednání na panství, jeho jméno je uváděno v registrech smluv poddaných.
Díky nasbíraným zkušenostem dostal na starost dohled nad vedením purkrechtních a sirotčích knih panství i nad samotným zámkem.
Vojtěch z Pernštejna ve svém zřízení hejtmanovi uvádí.:
Zámek Pardubice ve dne i v noci aby opatrován byl a tak chován, aby neopatrnosti v žádném nebezpečenství a neřádu nestál, toho ta pilen buď s Pavlem Vanišem, pokudž najvíce býti může. Při zamykání i odmykání zámku Pavel Vaniš aby býval a klíče od zámku sám chovati ve dne i v noci má a toto za práci míti má: o čeledi na zámku o vší aby věděl a ji zpravoval a v potřebách majch jiem aby svobodně rozkazoval i k tomu je, čehož kdo hleděti má, aby býval a při tom aby žádnému v spížnici při zasekávání masa do kuchyně hleděl. Též také při kuchyni neřádu se nedíval. Též při pivnicích, při pekárně a pivovaru, což by uznati mohl kde nepořádného, aby žádnému netrpěl….
Pavel Vaniš zastával purkrabský úřad, jakožto druhý nejvyšší úředník na panství.
Syn Pavla Vaniše Jan se přiženil do Náchoda, kde koupil dům č.64. Zemřel v roce 1554. Měl dvě dcery. Druhý syn Pavla Vaniše kněz Jakub Vaniš, spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor. Vnuk Pavla Vaniše byl v roce 1651 ve vsi Bykáň svobodný sedlák (nebyl podřízen vrchnosti).
Pokračování jedné větve Vanišů z Bykáně ve vsi Podhůří, potvrdil autozomální test DNA.
Jak vřelý vztah měli Vanišové a Perštejnové dokazuje Vojtěchův testament ze dne 22. 11. 1531. Vojtěch z Pernštejna odkázal Pavlovi Vanišovi v závěti, stejně jako bratrovi Jiřímu 300 kop grošů českých. V té době stál měšťanský dům 50 kop a velké předměstské dvory 100 kop grošů.
Pavlův bratr Jiří Vaniš se během let své služby domohl značného postavení, a byl jeden z místodržících Jana z Pernštejna. Jiří Vaniš sbíral zkušenosti spíše ve věcech hospodářského rázu při určování náhrad škod poddaným za zničené pozemky, spolu s dalšími úředníky také vyměřoval lesní porosty určené k mýcení pro potřeby provozu pardubického zámku. Jiří vlastnil i majetky ve městě. V roce 1530 kupuje dům ve vnitřním městě čp. 52 a vrchnostenský dům čp. 21. Po velkém požáru Pardubic v roce 1532, vlastnil spáleniště gruntu v sousedství panského dvora „na Vystrkově“ na Bílém předměstí. Dále kupuje statek Blato jižně od Pardubic.
Jiří Vaniš umírá v roce 1541. Správou dědictví pro děti Annu, Václava a Jana pověřil Jan z Pernštejna Aleše Radovského a rytíře Jindřicha Přepického. Dne 26.5.1541 Jan z Pernštejna prodává dům čp. 21 za sirotky Jiříka Vaniše. Dcera Jiříka Vaniše Anna se provdala za Václava Bronce z Chrastavy a po jeho smrti se provdala za Víta Lhotského z Hradce Králové.
Václav Vaniš prodává v roce 1548 své dědictví Blatské za 230 kop a o dva roky později se vyrovnává s bratrem Janem, který své majetkové podíly v Pardubicích také prodává. Václav Vaniš kupuje dvůr v Zámostí jižně od Hradce a nemovitosti ve městě. S manželkou Annou Mlejnkovou dcerou Jana Mlejnka majitele mastného krámu v Hradci, měli syna Cypriána. Ten s manželkou Kateřinou bydlel v Hradci Králové.
Jan Vaniš se přiženil do Židlochovic, kde užíval rustikální grunt. V roce 1551 píše Jaroslavovi z Pernštejna do Vídně žádost o těžbu dřeva, kterou Pernštejn postupuje úředníkovi Janovi z Hošmperku do Židlochovic:
„Ouředníku židlochovskému“
Jane milý. Přálť bych, aby se dobře měl. Oznamujiť, že sem na žádost Jana Vaniše, a prohlídajíc k službám otce jeho, které jest činil nebožtíku panu otci mýmu, něco lesu к stavění témuž Vanišovi dáti připověděl. A protož poroučímť o tom, aby na něm vyrozuměl, к jaké potřebě a co toho lesu potřebuje. A pokudž jeho potřebu poznáš a bez škody mé a pánův bratří mých bude moci býti, aby jemu něco lesu na pomoc stavění toho ukázal a vydal, aby mohl ten grunt, na kterémž sedí, opravili, na tom vůli mou naplníš.
Dat(um) v Vídni ut s(upr)a (6.8.1551).
V roce 1560 se setkává Jan Vaniš s Jakubem Krčínem. Byli pověřeni k tajným jednáním, kde šlo o život Krčínovi i Vanišovi.
Zde písemné prameny o rodě Vanišů v Židlochovicích končí. Ta část, kde jsou popisovány jednotlivé domy a vinice se ztratila.
Vytratilo se i příjmení Vaniš v Židlochovicích. Syn Jana Vaniše Jiří přichází do služby k Jakubovi Krčínovi.
V listopadu roku 1585 byla v Krumlově epidemie moru. Jiří podlehl, jeho manželka zemřela ještě před ním. Jediný syn Pavel byl na venkově s Krčínem.
V době moru se panstvo včetně Rožmberků uchylovalo na venkov. Manželka Krčína zůstala v Krumlově a tam také zemřela. V té době Jakub Krčín neměl děti a mladého Pavla Vaniše měl jako vlastního syna. K tomu je potřebné dodat, že po smrti Krčína se nenalezla původní závěť. Jeho dcera Anna Kateřina donutila Krčína před jeho smrtí sepsat novou závěť, ve které byl Krčín ke Kateřině i jejímu muži mimořádně štědrý. Kdo ví, zda Jakub Krčín neodkázal v původní závěti část majetku Pavlovi...
V roce 1588 se Krčín podruhé oženil a usazuje se na Sedlčansku. Se svou manželkou Kateřinou měl šest dcer. Dcera Jakuba Krčína Žofie se provdala za rytíře Zikmunda Hložka ze Žampachu. Jakub Krčín ji daroval věnem ves Skoupý s tvrzí obehnanou příkopem, který byl napuštěn vodou z nedalekého potůčku.
Pavel Vaniš příchází do vsi Skoupý a přiženil se do hospodářství sedláka Pavla. Pavel Vaniš umírá a jeho manželka zůstala na gruntě sama. Synové, kteří měli vladycké předky se nemuseli rozhlížet daleko po nevěstách. Syn Martin získal grunt Buňáčků po sňatku s Dorotou dcerou nebožtíka Matouše Buňáčka v Žemličkově Lhotě. Syn Matěj se přiženil na grunt Šebkovský. Syn Jiří se přiženil na grunt Václava Mašaty. Synové Pavel a Vít odešli na Kutnohorsko.
Syn Pavla Vaniše Václav náš předek se oženil s dcerou Jana Bejšovce, který byl potomek zchudlých rytířů. První manželka Václava Vaniše Ludmila umřela při porodu dcery Kateřiny 1.10.1652. Václav Vaniš se podruhé oženil s Annou Duštovou ze Skuhrova. Měli šest synů a tři dcery.
Syn Václava Vaniše Mikoláš (dožil se 51 let) se oženil s Marií Beranovou z Podhájí v roce 1680. Za necelé tři roky po svatbě došlo k požáru, kdy zahynul jeho otec Václav. Mikoláš musel postavit nový dům, který měl světnici, síň, komoru a chlévy. Z jeho synů zůstali na hospodářství starší Jiří a mladší Jakub. V roce 1714 Mikoláš Vaniš náhle umírá.
Ve starší době měl právo u poddaných převzít grunt nejmladší syn podle "přirozeného dědičného práva". Když nebyl nejmladší syn k hospodaření ještě schopný, ujímal na dobu jeho "zrostu" (zpravidla plnoletosti) například starší bratr, sestra s manželem, matka a nebo nový manžel matky.
Jakubovi tehdy bylo 18 let a tak přenechal hospodářství staršímu bratrovi Jiřímu.
Když Jiří v roce 1741 zemřel, zůstala po něm manželka Veronika a šest dětí. Vdova Veronika se provdala za Tomáše Soukupa. Ten se po necelých dvou letech manželství od manželky a dětí ztratil.
Nejstarší dcera Jiřího Vaniše Anna se provdala za Jana Dudaře, který převzal grunt ve vsi Skoupý. Tehdy ještě nebylo uzákoněné dědičné příjmení a tak někteří synové Jana Dudaře přebírali příjmení Vaniš tak zvaně "Po chalupě".
Vrátíme se k osmnáctiletému Jakubovi našemu předkovi ( dožil se 75 let ).
Jako mistr zednický si vedle rodného stavení postavil chalupu, ke které patřila malá zahrádka. V roce 1717 se oženil s Marianou Kosovou dcerou sedláka z Nechvalic. Dospělosti se dožilo pět dětí.
Syn Jakuba Vaniše Jan z nich byl nejmladší (umřel v 76 letech). Vyučil se zedníkem a ve svých dvaceti letech se oženil s Barborou Zelenkovou dcerou mlynáře obděnického. Barboře bylo 17 let. Stala se nejmladší nevěstou v našem rodě.
Po roce 1770 došlo k očíslováním domů. Stavení postavené Mikolášem dostal číslo 6. To ale přešlo do vlastnictví Dudařů.
Chalupa postavená Jakubem dostala číslo 7. Tato ale dlouho nevydržela. Vyhořela a Jan s rodinou se přestěhoval do vsi Žemličkova Lhota č.1.
Stavení ve vsi Žemličkova Lhota č.1, vlastnil v roce 1654 syn Pavla Vaniše ze Skoupého Martin Vaniš jinak Buňáček, jak se mu říkalo po svatbě s dcerou Matouše Buňáčka. Jan Vaniš s manželkou Barborou měl šest dětí.
Syn Jana Vaniše Matěj (dožil se 85 let), se ve dvaceti letech oženil s Kateřinou Kubíčkovou dcerou sedláka v Žemličkově Lhotě č.9. Po narození čtyř synů se přestěhovali v Žemličkově Lhotě do čísla 13. V roce 1832 koupil Matěj Vaniš hospodářství v Rovini č.14, kde se narodila dcera Anna.
Syn Matěje Vaniše Jan (dožil se 70 let) převzal hospodářství ve vsi Rovina. Oženil se s Josefou Michálkovou dcerou rolníka a kronikáře v Rovini. Měli 12 dětí. Nejstarší syn Josef, byl hostinský. Měl velkou a silnou postavu. Podle něj se nazývala vrchnostenská hospoda v Rovini „U Krobiána". V zimě jezdil Jan Vaniš s pomocníky na rybník sekat led, který se uskladnil ve sklepě a vytvořil ledničku k ochlazování sudů s pivem.
Josef hostinský v Rovini s manželkou Marií Komendovou se synem Petrem a bratrem Františkem odcestovali do USA ( 7 Apr 1885 Hamburg ).
Na usedlosti Jana Vaniše v Rovini zůstal jeho syn Matěj, který se oženil s Antonií Michálkovou z Roviny č.20. Jeho syn Antonín umřel v roce 1978 v 78 letech, byl posledním Vanišem v držení hospodářství. Chátrající stavení převzala po matce Anně Brabcové rozené Vanišové vnučka Antonína Vaniše Irena Brabcová. V roce 2020 vlastnil stavení Oldřich Plavec ze Županovic.
Syn Jana Vaniše rolníka z Roviny č. 14 Štěpán Vaniš náš předek (dožil se 79 let) se vyučil se krejčím u mistra krejčovského Karla Vaniše v Sedlčanech. Po vojenské službě v Lounech u 2. dragounského pluku, byl odeslán do zálohy. Koupil stavení v Počepicích č. 49 a v roce 1894 se oženil s Antonií Pekárkovou v Počepicích č. 45. Antonii bylo při svatbě 20 let. V malém stavení bydlel Jan Pekárek, syn Josefa Pekárka z Radešína s manželkou Marií Bulínovou z Kamenice a druhá dcera Františka, provdaná za nádeníka Josefa Šnajdra.
Antonie manželka Štěpána Vaniše po čtrnáctiletém manželství bezdětná zemřela.
Štěpán Vaniš, kterému bylo 38 let se seznámil s 23 letou Annou Hrubou dcerou Josefa Hrubého domkaře v Počepicích. Po necelém půl roce od úmrtí první manželky se oženil s Annou Hrubou a v následujícím roce 1909 se jim narodila první dcera Anna.
Anna odešla do Prahy, kde se provdala za Františka Krombholce. Syn Antonín odešel do Prahy oženil se s Anežkou Kovaříkovou z Křemenice. Dcera Marie se provdala do Vápenice a provdala se za Františka Boučka. Syn Bohuslav zůstal ve rodném stavení oženil se s Bohumilou Divišovou. Syn Václav se oženil s Marií Čihákovou z Počepic. Syn František odešel do Prahy, kde se oženil s Annou Krušinovou. Dcera Alžběta se provdala za Františka Ungera a bydlela v Kojeticích. Dcera Ludmila se provdala za Františka Doubravu v Počepicích.
R O D O K M E N
Afrika 70000 let - před kristem (BC) --- DNA skupina A
Asie 15000 let BC ---- DNA skupina R1a
Střední Asie 7000 let BC ---- DNA skupina R1a1a
Hedeč – Polsko 600 - po kristu (AD) ---- DNA skupina R1a1a1b1a1a
Rakovnicko - České království v roce 1039 dziedzic zajatec Bedřicha I
Královice v roce 1160 ve službě u krále Vladislava II
Jan Vaniš v roce1380 vlastnil svobodný dvůr Všehrdyv roce 1383 purkrabí na hradě Krašov
Syn: Jan v roce 1410 sedlák ve vsi Blahousty
Václav v roce 1410 rytíř koupil hrad ZvěřinecSyn: Kuba v roce 1470 měšťan v Bohdanči
Děti:
Anna narozena asi 1500 Bohdaneč provdaná za Hladkého a měli syna Jana narozeného v roce 1526.
Petr narozen asi 1495 Bohdaneč
Pavel vladyka ze Ždánic narozen asi 1490 Bohdaneč - zemřel 1540 Pardubice
synové: Pavel jeho pravnuk byl svobodný sedlák Bykáň v roce 1651
Jan měl dvě dcery zemřel v roce 1554 v Náchodě dům č.63
Jakub kněz spravoval až do své smrti 2.6.1585 Šternberský sbor
Jiří vladyka ze Ždánic narozen asi 1492 Bohdaneč - zemřel 1541 Pardubice
děti:
Anna narozená asi 1516 Pardubice, provdaná za Václava Bronce z Chrastavy,
ovdovělá provdaná za Víta Lhotského Lhotského z Hradce Králové
Václav narozen asi 1520 Pardubice kupuje dvůr v Zámostí u Hradce Králového,
s manželkou Annou měli syna Cypriána. Ten měl manželku Katweřinu.
Jan narozen asi 1522 Pardubice koupil grunt v Židlochovicích
Syn Jana Vaniše: Jiří narozen asi 1550 Židlochovice zemřel asi 1585 Krumlov
Syn Jiřího Vaniše : Pavel narozen asi 1575 Krumlov zemřel asi 1635 Skoupý
Pavel Vaniš manželka Dorota Pavlová Skoupý
narozen asi 1575 Krumlov zemřel okolo 1635 Skoupý
Děti :
Vít odešel na panství Malešov - syn Vít manželka M. A. Fišmajstrová Chlístovice
Jiří přiženil se na grunt Mašatovský manželka Alžběta Mašatová - děti: Anna 1655, Marjána 1660,
Jan 1662, Václav 1669
Kateřina
Martin přiženil se na grunt Buňáčkovský manželka Dorota Buňáčková Žemličkova Lhota
děti: Jakub
Michal oddán roku 1668 s Annou Soukupovou z Radče
-- syn Jan (Buňáček) oddán v Jistebnici
Voršila vdala se 21.2.1671 za Jakuba Diviše z Nechvalic č.19
Matěj pánu Lhotákovi do Prahy propuštěn byl
Pavel hospodář na gruntu v Žemličkové Lhotě č.1 od roku 1694
Ludmila narozena 21.9.1658
Matěj přiženil se na grunt Šebkovský
Václav narozen asi 1620 přiženil se na grunt Bejšovský
Václav Vaniš Skoupý 1. manželka Ludmila Bejšovcová odd.4.10.1650
nar. asi 1620 Skoupý dcera Jana Bejšovce Skoupý
zemřela 1652
Dcera z 1. manželství : Kateřina nar.1.10.1652 Skoupý
Václav Vaniš sedlák Skoupý 2. manželka Anna Duštová Skuhrov
nar. asi1620 Skoupý
zemř. 1683 Skoupý
Děti : Vít nar. asi 1654 manželka Anna, dcera Markéta narozena 1.11.1676
Jakub nar. 15.8.1656 , Václav, Jan, Ludmila, Mikuláš nar. 1663, Matěj, Anna, Marie
Mikoláš Vaniš sedlák Skoupý a Marie Beranová Podhájí odd. 26.5.1680
nar.1663 Skoupý
zemř.14.1.1714 Skoupý
Děti: Jiří nar. 1681 manželka Veronika - syn Jakub nar. 1724 manž. Kateřina Zbudilová -- rod ing. Zdeněk Vaniš
Anna narozena 21.4.1685
Jan nar. 9.4.1688 zemř. 12.11.1688, Václav nar. 16.2.1690, Marie nar. 12.3.1693, zemř. 1771
Jakub nar. 2.7.1696
Jakub Vaniš sedlák Skoupý č. 7 a Mariana Kosová odd. 24.1.1717
nar.2.7.1696 Skoupý č.6 nar.1699 Nechvalice
zemř 5.12.1771 Skoupý č.7 zemř.18.12.1771
Děti: Kateřina nar.1720, zemř.1721, Marie nar. 24.8.1721, Václav nar.30.8.1722,
Adalbert nar.1727, zemř.1728,
Jakub nar.30.12.1736 --- Rod Franka Wanishe odplul do USA
Jan nar. 17.7.1743
Jan Vaniš zedník Skoupý č.7 a Barbora Zelenková odd. 26.10.1773
nar.17.7.1743 Skoupý č.7 nar.1756 Obděnice č.10
zemř. 20.1.1819 Žemličkova Lhota č.13 zemř.13.10.1811 Žemličkova Lhota č.13 55 let
Děti : Kateřina nar. 6.3.1775,
František nar. 29.10.1776
Anna nar.11.1779 zemř. 18.8.1833 Rovina č.14, Mariana nar. 9.12.1783,
Josef nar. 8.4.1785 - rod Vaniš Obděnice,
Veronika nar.14.5.1786 odd.6.2.1816 Obděnice č.23,
Matěj nar.31.1.1789
Matěj Vaniš a Kateřina Kubíčková odd. 25.5.1819
nar.31.1.1789 Skoupý č.7 nar.30.10.1797 Žemličkova Lhota č.9
zemř. 9. 2.1874 výměnkář Rovina č.14 zemř.27.11.1847 Rovina č.14
Děti : Václav nar. 28.12.1819, František nar. 22.12.1820 (rod Josefa nar. 13.7.1851 Matějov č.6 dvě manželství),
Jan nar. 19.12.1822,
Xaverius nar. 1826 (narozeni v Žemličkově Lhotě), Anna nar. 1.8.1834 v Rovini č.14
Jan Vaniš sedlák Rovina č.14 a Josefa Michálková odd. 6.2.1855
nar.19.12.1822 Žemličkova Lhota nar.1.2.1836 Rovina č.28
zemř.15. 9. 1893 Rovina č.14 (tumor mozku) zemř.8.8.1910 Rovina č.14
Děti:
Josef nar.10.4.1856 hostinský v Rovini manželka Marie Komendová, syn Petr nar.28.7.1883
František nar.10.8.1857 odpluli do USA ( 7 Apr 1885 Hamburg )
Jan nar.28.12.1859, Anna nar.27.4.1862,
Václav nar.6.7.1865 kovářský dělník, oběsil se 24.2.1894 v Praze u Kubíčka rodáka z Počepic,
Matěj nar.15.2.1868 zůstal v Rovini oddán s Antonií Michálkovou z Roviny č. 20.
Štěpán nar. 26.12.1869,
Antonín nar. 8.1.1872 oddán s vdovou Annou Markovou dcerou Jana Hubičky z Oseka,
Vojtěch nar.24.3.1874, Marie nar.1.2.1876, Josefa nar.13.7.1878
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.49 (u potoka) 1. manželka Antonie Pekárková odd.13.11.1894
nar.26.12.1869 Rovina č.14 nar.2.5.1874 - zemř.12.5.1908
vojín v záloze bezdětné čtrnáctileté manželství
pluku dragounů č. 2 krále bavorského v Lounech
Štěpán Vaniš krejčí, chalupník Počepice č.45 2. manželka Anna Hrubá odd. 1.9.1908
nar.26.12.1869 Rovina č.14 dcera Josefa Hrubého domkaře Počepice č.68
zemř. 3. 3. 1949 Počepice č.45 nar. 8. 5.1886 Skuhrov
(arteriosclerosis) zemř. 25.2.1959 Počepice
Děti :
Anna nar.1909 zemř.1974 , Antonín nar.1911 zemř. 1986, Alžběta nar.1912 zemř. 1998,
Bohumil nar.1914 zemř.1976, Václav nar.1915 zemř.1971, František nar.1917 zemř.1998,
Marie nar.1918 zemř.1997, Ludmila nar.1923 zemř.1989.
Antonín Vaniš nástrojař Praha 8 manželka Anežka Kovaříková odd. 17.4.1937
ředitel závodu PAL Žampach dcera Karla Kovaříka mlynáře Křemenice č.13
nar.15.1.1911 Počepice č.45 nar.16.2.1915 Křemenice č.13
zemř. 7.3.1986 Sedlčany zemř. 23.8.2005 Sedlčany
Synové: Antonín zemř. 7.8.2018, Pavel, Jiří .
Pavel Štěpán Vaniš technolog Praha manželka Marta Chalušová odd. 15.6.1963
rodopisec
Děti: Pavel, Marta
Vaniš Jan Náchod.docx (1,3 MB)